Edon Academic Boosters Club Hosts Awards Assembly

The Academic Boosters Club at Edon Northwest Local Schools sponsored a special Awards Assembly Friday, October 19, 2012 to honor students for accomplishments attained during the 2011-2012 school year.  Overseeing award presentations (all provided by Edon Academic Boosters) were ABC representatives Mrs. Patti Curry, Mrs. Annette Peckham, Mrs. Cheryl Miller; Mr. David Kennedy, Grades 7-12 Principal, served as Master of Ceremonies.

2011-2012
SCHOOL YEAR
ACADEMIC AWARDS

MERIT HONOR ROLL
All Four Quarters
(3.0 – 3.49 Cumulative GPA)
Certificate and Tee Shirt

Seventh Grade
Class of 2017
Brayden Bauer
Alyson Bergdall
Jared Best
Joshuah Braun
Katherine Church
Evan Fisk
Hannah Kaylor
Preston Klingler
Joshua Landel
McKenna Trausch
Jordan Winebernner

Eighth Grade
Class of 2016
Michael Ater
Kaylie Brown
Meghan Dunkle
Joseph Fox
Brenda Harrington
Shane Kohl
Hayden Runyan
Graeden Rupp
Taylor Schuller
Tyler Seaman
Trey Walz

Freshmen
Class of 2015
Zane Eicher
Nathaniel Engel
Taya Mason
Chelsea Mocherman
Nicole Newell
Lucas Price
Floyd Young

Sophomores
Class of 2014
Jacob Brown
Andrea Lutz
Jordan Matthews
Cassiopeia Trausch
Wyatt Walkowski
Wyatt Zulch

Juniors
Class of 2013
Reid Bowling
Kaylyn Brigle
Kennedy Brigle
Alex Busha
Desiree Howard
Derek Jackson
Taylor Schwartz
Sabrina White

HIGH HONOR ROLL
All four quarters
(3.50 or Higher Cumulative GPA)
Certificate and Tee Shirt

Seventh Grade
Class of 2017
Alyssa Maier
Shaylee Manahan
Karissa Sonneberger
Samantha Trausch
Eliza Zulch

Eighth Grade
Class of 2016
Landon Bloir
Christopher Bonar
Orion Dargitz
Breanna Davis
Alexia Ewers
Tyler Frantom
Kaela Gearhart
Andrew LaDuke
Colten Lyman
James Peckham
Kaitlyn Sonneberger
Preston Thiel

Freshmen
Class of 2015
Kaitlin Chrisman
Coy Dunkle
Autumn Joice
Emily Kaylor
Alexandra Kiess
Alex Kirkingburg
Kyle Long
Karlin Munger
Phillip Richmond
Kaden Sapp
Garrett Trausch
Karlee Trausch

Sophomores
Class of 2014
Ashley Bryant
Baylee Gearhart
Hannah Gutting
Haley Jacoby
Kaitlyn Manahan
Samantha Mercer
Michael Peeples
River Wicker

Juniors
Class of 2013
Benjamin Brown
Sabrina Brown
Rebecca Fisk
Kyle Gearhart
Chelsey Handy
Mariah Hantz
Andrea Headley
David Headley
Abigail Hill
Meredith LaDuke
Kaleb Long
Ciera Mocherman
Clayton Parrish
Dakota Parrish
Chandler Siebenaler
Sydney Stoll
Lucas Wertman

PERSONALIZED
ACADEMIC YARD SIGNS
(3.5 or Higher Cumulative GPA)

Class of 2015
Kaitlin Chrisman
Coy Dunkle
Autumn Joice
Emily Kaylor
Alexandra Kiess
Alex Kirkingburg
Kyle Long
Karlin Munger
Phillip Richmond
Kaden Sapp
Garrett Trausch
Karlee Trausch

Class of 2014
Ashley Bryant
Baylee Gearhart
Hannah Gutting
Haley Jacoby
Kaitlyn Manahan
Samantha Mercer
Michael Peeples
Wyatt Walkowski
River Wicker

Class of 2013
Benjamin Brown
Sabrina Brown
Rebecca Fisk
Kyle Gearhart
Chelsey Handy
Mariah Hantz
Andrea Headley
David Headley
Abigail Hill
Desiree Howard
Derek Jackson
Meredith LaDuke
Ciera Mocherman
Clayton Parrish
Dakota Parrish
Chandler Siebenaler
Sydney Stoll
Lucas Wertman

ACADEMIC LETTER
WINNERS
(3.75 or Higher
Cumulative GPA)

Class of 2015
First Year
Academic Letter
Kaitlin Chrisman
Emily Kaylor
Alexandra Kiess
Alex Kirkingburg
Karlin Munger
Phillip Richmond
Karlee Trausch

Class of 2014
Second Year
Lamp of Knowledge Pin
Ashley Bryant
Baylee Gearhart
Hannah Gutting
Haley Jacoby
Kaitlyn Manahan
Michael Peeples

Class of 2013
Third Year
Medal with Blue
& Gray Ribbon
Sabrina Brown
Rebecca Fisk
Kyle Gearhart
Chelsey Handy
Abigail Hill
Meredith LaDuke
Ciera Mocherman
Dakota Parrish
Chandler Siebenaler
Sydney Stoll
Lucas Wertman

TOP HIGH SCHOOL HONOR STUDENTS
Highest Cumulative GPA
2011-2012
Bronze Academic Medal

Class of 2015
Alex Kirkingburg
Emily Kaylor

Class of 2014
Baylee Gearhart
Michael Peeples

Class of 2013
Abigail Hill
Sydney Stoll

Information provided by Edon Northwest
Local Schools.

Thompson-Geesey-Qtrly-gde-Mach-2017-1000x281.jpg

Be the first to comment on "Edon Academic Boosters Club Hosts Awards Assembly"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*